NÁVOD

PROKLÁDÁNÍ - INTERLACE/DEINTERLACE

 

Stručně co je prokládaný obraz.

 

   Zde je vše uváděno pro převažující evropskou normu PAL s 25 obrázky za vteřinu. Mimo jiné existuje norma s 30-ti obrázky za vteřinu, zde nerozebíraná.

   Video z běžné kamery má prokládaný obraz, tzn. že během sekundy se sejme 50 snímků, ale v polovině snímků se zaznamenají pouze liché řádky (z počtu 576 u PALu) a v polovině sudé řádky. Proto se říká, že video má 25 snímků za sekundu.

   V televizním vysílání nebo VHS nebo DVD se pak pouští těchto 50 půlsnímků do televize a vše je ok.

   Pro videa v PC se ale musí použít plných 25 snímků. Pokud běžně složíme

sudý a lichý snímek dostaneme při rychlejších pohybech zoubkování. Je to dané tím, že  mezi vzniky jednotlivých snímků je časová mezera 1/50 neboli 0,02 sec. Tato hodnota je ovšem nepřesná může se stát (dle kamery), že mezi snímky je střídavě hodnota např. 0,03 a 0,01 - součet ale je vždy 0,04.

   Proto se při vytváření videí určené pro web, používají filtry zvané deinterlace, které inteligentně tyto dva půlsnímky složí do jednoho plného. Je dokonce možné vytvořit 50 plných snímků kdy se za základ berou oba půlsnímky. S tímto pracují lepší digitální televize.

   Konvertory pro práci s videem které, umožňují vytváření souboru MPEG4, DIVX, FLV atd. obvykle tuto funkci mají a je nutno ji zapnout. 

 

   Více o deinterlaci zde.

 

Příklady snímku interlace snímků - zubatých a snímků projitých filtrem deinterlace (jsou progressive).

 

interlace                   deinterlace

 

interlace                   deinterlace

 

 

interlace

 

 

deinterlace

 

Akáda 2006/12